مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور:

نتایج ارزیابی بیست و یکمین جشنواره خیّرین مدرسه ساز اعلام شد

۲۴ دی ۱۳۹۸ | ۱۱:۰۸ کد : ۳۵۶۰ اخبار مهم
مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور گفت: فعالیت‌های عوامل اجرایی بیست و یکمین جشنواره خیّرین مدرسه ساز در ۱۳ شاخص بررسی و نتایج آن با معرفی برترین‌ها اعلام شد.
نتایج ارزیابی بیست و یکمین جشنواره خیّرین مدرسه ساز اعلام شد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی گفت: بر اساس دستور‌العمل مصوب ستاد مرکزی «بیست و یکمین دوره جشنواره خیّرین مدرسه‌ساز و اولین دوره جشنواره های مدرسه‌ای» نتایج ارزیابی عملکرد استان‌ها با هدف ارزیابی عملکرد ستادهای استانی، افزایش کیفیت و انگیزه استان‌ها در برگزاری جشنواره های استانی و مدرسه‌ای اعلام شد.

وی افزود: ارزیابی عملکرد ستادهای استانی در دو مرحله بود که طی ماه‌های اسفند سال 1397 (فرم شماره یک) و تیرماه سال 1398 (فرم شماره دو) انجام و در مجموع 1300 امتیاز برای کل فرآیند جشنواره‌ها تعیین شد.

محمدرضا قربانی ادامه داد: براساس این امتیازدهی در مرحله اول 200 امتیاز ویژه برنامه‌ریزی، سازماندهی و هماهنگی فعالیت‌ها و 100 امتیاز برای تعهدات خیرین مورد توجه قرار گرفت و 8 استان در مرحله نخست رتبه‌های اول تا هشتم را کسب کردند. همچنین در مرحله دوم نیز 300 امتیاز برای جشنواره‌های مدرسه‌ای، 210 امتیاز برای تحقق تعهدات و 490 امتیاز برای کیفیت مراسم جشنواره استانی مورد توجه بود و در این مرحله هم استان‌های اول تا دهم تعیین شدند.

وی ادامه داد: در ارزیابی انجام شده استان‌های خوزستان و گلستان هم که با وجود بروز سیل، جشنواره را برگزار کردند، شایسته قدردانی تشخیص داده شدند. 

ستادهای برتر در «جشنواره بیست و یکم»

مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور افزود: مجموع امتیازات کسب شده از سوی ستادهای استانی در مراحل اول و دوم، مبنای انتخاب استان‌های برتر در «بیست و یکمین جشنواره خیّرین مدرسه‌ساز» قرار گرفت و بر این اساس استان‌های تهران، فارس، مازندران، آذربایجان شرقی، مرکزی، خراسان جنوبی، ایلام، همدان، خوزستان و کرمانشاه  به ترتیب حائز رتبه‌های برتر شدند و سایر استان‌ها در رده‌های بعدی قرار گرفتند. 

قربانی ادامه داد: در جشنواره‌های مدرسه‌ای هم از مجموع هزار و 732  جشنواره برگزارشده در سال نخست اجرای این طرح، به استناد تعداد جشنواره‌های برگزار شده استان‌های مازندران، یزد، تهران، ایلام، همدان، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی، سمنان، مرکزی و بوشهر عملکرد قابل قبولی داشتند.

وی افزود: به لحاظ استان‌های برگزارکننده بیشترین تعداد جشنواره‌های مدرسه‌ای و فارغ از نسبت جشنواره‌ها به کل مدارس خیرساز استان‌ها نیز استان‌های یزد، تهران، مازندران، فارس، خراسان جنوبی و آذربایجان شرقی در رده‌های اول تا ششم قرار گرفتند که در این میان مدرسه زنده یاد «دکتر محمدرضا حافظی» در منطقه 10 تهران به مدیریت خانم مؤمنی برترین مدرسه شناخته شد.

وی گفت: برترین نمایشگاه با شاخص‌های ارزیابی برترین نمایشگاه با احتساب عواملی چون ارتباط موضوعی، وسعت، مکان، مدت برپایی، تعداد غرفه‌ها و مشارکت مناطق و میزان بازدید به ترتیب برای استان‌های مرکزی، خراسان رضوی، تهران و کهگیلویه و بویراحمد مورد توجه قرار گرفت.

قربانی خاطرنشان ساخت: در پوشش اخبار جشنواره‌ها هم با در نظر گرفتن شاخص‌های ارزیابی شامل تعامل مؤثر با ستاد  جشنواره، پوشش رسانه‌ای جشنواره در صدا و سیمای استان، پخش کامل یا چکیده جشنواره به صورت تولیدی و خدمات ویژه، مراکز صدا و سیمای استان‌های فارس، مرکزی، چهارمحال و بختیاری و اصفهان رتبه‌های برتر را کسب کردند.

وی بیان کرد: استانداران برتر در تعامل و نقش‌آفرینی برای برگزاری جشنواره‌ها هم با شاخص ارزیابی ریاست ستاد و صدور ابلاغ‌ها، برگزاری جلسه در محل استانداری، حضور در جشنواره استانی و جشنواره های شهرستانی، اقدامات ویژه حمایتی و امضای دعوتنامه شامل استان‌های مرکزی، بوشهر، قزوین و تهران است.

همچنین برترین کلیپ یا نماهنگ تولید شده در جشنواره با شاخص‌های ارزیابی تدوین، موسیقی و صدا، محتوا و پیام داستان و تصویربرداری شامل به ترتیب استان فارس (کلیپ طعم مهربانی)، استان چهارمحال و بختیاری (کلیپ سرپناه)، رتبه سوم مشترک، فتوکلیپ و نماهنگ های گزارشی استان‌های همدان و اصفهان (شایسته قدردانی) شناخته شدند.

برترین ویژه نامه استانی با شاخص ارزیابی؛ صفحه آرایی، قالب‌های متنوع خبری ( خبر، گزارش، گفتگو و...)، خیّرمحور بودن، کیفیت محتوا و چاپ و صحافی به استان‌های تهران، فارس و  خراسان رضوی تعلق گرفت.

برترین «مجری» هم با شاخص ارزیابی تسلط محتوایی به مراسم (دانش و مطالعه)، اجرای متناسب و زمانبندی دقیق، مجریان شاخص ملی و استانی و اثر‌بخشی و به هدف رساندن مراسم به مجری جشنواره استان سیستان و بلوچستان (آقای مهدی آقا بیگی)؛ مجری جشنواره استان چهار محال و بختیاری (خانم بنفشه رافعی)؛ مجری جشنواره استان آذربایجان شرقی (خانم فریبا صدری) و عنوان چهارم مشترک به استان‌های سمنان و اصفهان (آقای حجت الله یحیایی و خانم زینب حیدری) تعلق گرفت.

برترین کتاب زندگینامه خیّرین هم به استان سیستان و بلوچستان  به دلیل تهیه کتاب زندگینامه خیّرین مدرسه ساز تعلق گرفت همچنین استان های آذربایجان شرقی و کرمان به دلیل توزیع کتاب های مختار نامه و پند پدر حائز امتیاز شدند، اما به دلیل تاریخ قبلی چاپ در رتبه بندی قرار نگرفتند.

برترین تندیس هم با  شاخص ارزیابی شکل مرتبط،  کیفیت ساخت،  تازگی و نوآوری،  جاذبه هنری،   لوگو و عناوین جشنواره در تندیس به استان‌های خراسان جنوبی، سمنان، همدان  و عنوان چهارم مشترک به استان‌های بوشهر و کهگیلویه و بویر احمد تعلق گرفت.

استان برتر در ارائه «جلوهای ویژه و خلاقانه» هم با شاخص ارزیابی نوآوری، تأثیر قابل توجه در تحقق اهداف جشنواره، موثر در فعال‌سازی ظرفیت‌هایی ازجشنواره که تاکنون استفاده نشده است، مورد توجه قرار گرفت که در این بخش هیچ اثری شایسته قدردانی تشخیص داده نشد.

مدیرکل مشارکت‌های مردمی سازمان نوسازی مدارس کشور همچنین گفت: برترین خبرگزاری‌ها در پوشش اخبار جشنواره بیست و یکم با در نظر گرفتن شاخص‌های ارزیابی تعداد لینک اخبار در پورتال، تعداد خبر و گزارش بر اساس جستجو در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها، اعلام نظر استان‌ها، تعامل با خبرگزاری‌ها (انعقاد تفاهم‌نامه، تبادل لینک و اقدامات ویژه) شامل خبرگزاری‌های پانا، ایرنا، فارس، ایسنا، باشگاه خبرنگاران جوان، تسنیم، خبرگزاری صدا و سیما، مهر  و شبستان است.

بر اساس نتایج به دست آمده، 19 استان کشور موفق به کسب عناوین 13گانه این جشنواره در بخش‌های مختلف شده‌اند که به لحاظ بیشترین عناوین و امتیاز کسب شده، رتبه‌بندی شامل استان‌های تهران با 5 عنوان و کسب 43 امتیاز، فارس با 4 عنوان و کسب 38 امتیاز، مرکزی با 5 عنوان و کسب 37 امتیاز، چهارمحال و بختیاری با 3 عنوان و کسب 26 امتیاز، همدان با 4عنوان و کسب 25 امتیاز، اصفهان؛ با 3 عنوان و کسب 22 امتیاز، سیستان و بلوچستان با 2 عنوان و کسب 20 امتیاز، خراسان جنوبی با 3 عنوان و کسب 20 امتیاز، سمنان با 3 عنوان و کسب 19 امتیاز و آذربایجان شرقی با 3 عنوان و کسب 19 امتیاز به ترتیب استان‌های برتر شدند.

استان‌های مازندران، خراسان رضوی، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، یزد، قزوین، خوزستان و کرمانشاه در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

این مقام مسئول در پایان از آغاز برگزاری «بیست و دومین دوره جشنواره های خیّرین مدرسه ساز و دومین دوره جشنواره های مدرسه ای» از دی ماه سال جاری در سراسر کشور خبر داد و گفت: ارزیابی جشنواره امسال نیز بر اساس ثبت اقدامات و فعالیت‌ها در دو مرحله اسفند ماه سال 1398 و پس از جشنواره‌های استانی در شهریورماه 1399 انجام و اعلام خواهد شد.
 

 

کلید واژه ها: خیرین مدرسه ساز بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز


نظر شما :